Ak by sme sa na výber vhodných diskov pozreli úplne jednoducho, tak by sme zrejme vyberali podľa ich výzoru a samozrejme ceny. Ale sú tu aj iné vlastnosti, ktorým sa pri výbere oplatí venovať pozornosť. Tieto vlastnosti sa odvíjajú od konkrétneho materiálu a my sa pozrieme, v čom je lepší hliník a v čom zasa plech. Ktorý typ diskov je lepší, v čom je ich plusová a naopak mínusová stránka?
Pozrime sa najskôr na ich odolnosť.
Odolnosť proti poškodeniu, napríklad pri náraze o obrubník. V tomto smere majú lepšiu odolnosť plechové disky. Avšak hliník ako materiál je zas odolný voči korózii, lepšie teda zvláda vplyv mokra a dažďa. Hliník sa zasa ale skôr poškodí pri náraze.
Dôležité sú však samozrejme tiež jazdné vlastnosti.
V tomto bode je víťazom hliník, nakoľko má nižšiu hmotnosť, čo sa postará o rýchlejší rozbeh auta, kratšiu brzdnú dráhu, ľahšie zabáčanie, menšie opotrebenie súčastí vozidla a nižšiu spotrebu. Na druhej strane, ak uprednostníte ťažšie plechové, budete svedkom napr. pomalšieho rozjazdu vozidla, no všeobecne sa vraví, že plechové sa postarajú o bezpečnejšiu a plynulú jazdu (nedostanú sa do nich kamienky).
Dizajn a estetika zohrávajú pri výbere takisto svoju úlohu.
Tu sú jasným favoritom disky z hliníku napr. ako Disky Peugeot Najdisky, ktoré sú viditeľne estetickejšie a vylepšia celkový dizajn vozidla, pričom plechové by naopak celkovú vizuálnu stránku mohli znehodnotiť. Zvyknú sa však doplniť o štýlové puklice, ktoré majú za úlohu napodobniť hliníkový disk a jeho v tomto smere štýlovejší dizajn.
Nezabudnime ani na údržbu diskov.
Lepšie pochodíte s hliníkovými, ktoré na seba nenaberajú toľko nečistôt a prakticky ich stačí len občas postriekať vodou. Naopak o „plecháče“ sa musíte pravidelne starať, a to aplikovaním náteru proti korózii. Plechové sú náchylnejšie k vzniku korózie.